Zúčastněte se soutěže o Nejlepší fotku s John Deerem. Soutěžit a hlasovat můžete zde.
„John Deere to tenkrát vyhrál díky blízkému středisku Smiřice. První mlátičku jsme vezli po ose, přímo z výstavy Země živitelka v Českých Budějovicích. Tahle mlátička Z2054 tu byla devět sezón,“ říká majitel společnosti Ivan Horák. Výkon motoru nejmenšího pětivytřasadlového modelu 2054 byl 180 koňských sil. Největší model 2066 měl o rovných 100 koní více a zároveň měl 6 vytřasadel. „Po revoluci jsem přebíral pozemky od tehdejších statků. Bylo to v květnu, takže už bylo zaseto. V těch začátcích jsme se pohybovali s výnosy u pšenice okolo 3,5 t/ha. Od statků jsem celkem přebral 770 hektarů, postupem času jsme se dostali až na současných 1200 hektarů“
Sklízecí mlátička Z2054 byla v roce 1993 vystavena na výstavě Země živitelka
„Pro Z2054 byl standard tak 20 hektarů, co bylo navíc, tak to byl bonus, ale proti E514tce, kterou to nahradilo to byl velký rozdíl. Poté jsme se Z2264 sklízeli okolo 25 – 30 hektarů. Metr záběru navíc udělal okolo těch 10 hektarů,“ hodnotí výkonnost mlátiček řady Z Milan Dostál, mechanizátor společnosti Statek Kydlinov. Vylepšená série s označením 2200 nabízela nejsilnější model 2266 Extra, který měl 6válcový 8litrový motor John Deere o výkonu 330 koní. Mláticí ústrojí největších modelů série Z se skládalo z mláticího bubnu o průměru 660 mm, na kterém bylo namontováno 10 mlatek. Aktivní separační plocha činila 1,71 m2 a síta měla plochu 5,83 m2. Zrna se do zásobníku umístěného za kabinou řidiče vešlo až 7 500 litrů. V České republice se Zetka dodávala ve většině případů se systémem vyrovnávání HillMaster, který má u mlátiček John Deere dlouhou tradici. S těmito mlátičkami, které byly nejčastěji provozovány s lištami o záběru 6,6 metru, dokázali někteří poskytovatelé služeb sklízet přes 1000 hektarů ročně. I dnes jsou podniky, které mají sklizeň postavenou na několika Zetkách. Hlavním argumentem jejich provozovatelů je spolehlivost, jednoduchost a nízké náklady.
V jednu chvíli používali na Statku Kydlinov hned trojici sklízecích mlátiček řady Z. Na fotografii Z2264 s STS9880
„Celkem jsme pak měli tři Zetka, pak přišla STSka,“ vzpomíná Milan Dostál. Na přelomu milénia John Deere posunul světové kvality axiálního výmlatu o úroveň výše a představil právě řadu sklízecích mlátiček STS. V roce 1999 spatřila světlo světa axiální sklízecí mlátička určená čistě pro americký trh. Řada STS startovala se dvěma modely o výkonu 290 a 325 koňských sil. Postupem času přicházel John Deere s inovacemi, které implementoval do svých mlátiček. První STSkou, která byla konstruována i do evropských podmínek byla mnohým známá 9880, která nabízela 465 koní výkonu. Tu měli také jako jedni z prvních na Statku Kydlinov. „U STSky byla lišta 9,15 metru. Díky ní jsme se výkonnostně posunuli na denní výkon až 40 hektarů,“ říká Dostál.
„Nyní když vezmu pětiletý průměr, tak jsme u pšenice přes 8 t/ha.,“ komentuje vývoj ve výnosech Ivan Horák. Mechanizátor společnosti Milan Dostál dodává: „To byl právě také jeden z důvodů, proč jsme se rozhodli pro nákup mlátičky S785 s axiálním výmlatem.“ Od letošního roku budou v Kydlinově sklízet s novou mlátičkou S785 s lištou o záběru 10,7 metru. V provozu mají ještě jednu konkurenční mlátičku, kterou se rozhodli vybavit univerzální sadou řízení ATU 300, pro lepší synchronizaci mlátiček pro práci na jednom poli. „Bude mít i JDLink, takže bude docházet i k přenosu telematických údajů do MyJohnDeere.com, což chceme v letošním roce začít více využívat,“ uzavírá Milan Dostál.
Ivan Horák (jednatel společnosti STATEK Kydlinov) a Pavel Hrdlička (ředitel společnosti STATEK Kydlinov) při slavnostní předání nové sklízecí mlátičky S785 s lištou o záběru 10,7 metru
Na Statku Kydlinov pěstují především pšenici, sladovnický ječmen, řepku, kukuřici, mák a cukrovou řepu. „Aktuálně jsme mák nahradili sójou a sladovnický ječmen dodáváme už minimálně 10 let do Plzeňského prazdroje, toho děláme okolo 200 hektarů,“ přibližuje zaměření společnosti ředitel Pavel Hrdlička.
Novodobá historie traktorů John Deere v České republice se začala psát v roce 1993 modely 4755 a 4955. Slabší se jmenovitým výkonem 190 koní a silnější s výkonem 228 koní. Traktory řady 55 jsou u nás označovány často jako "krokodýl".
V roce 1992 byla na trh uvedena sklízecí mlátička John Deere série Z neboli známé Zetko, které zná každý, koho sklízecí mlátičky alespoň trochu zajímají. Mlátiček s označením 2000 bylo celkem 5 typů, které se mezi sebou lišily jednak výkonem motoru, počtem vytřasadel, ale i objemem zásobníku. Úplně první populární mlátička série Z byla dodána v roce 1993 společností STROM PRAHA na Statek Kydlinov, který hospodaří v Královéhradeckém kraji.
Pan Václav Tér jezdí s traktorem John Deere 4755 již 30 let. Za tuto dobu překročil s tímto strojem úctyhodnou hranici 40 000 mth. Traktor byl využíván v podmítce, setí, dusání na jámě, ale nejčastěji pak v orbě. Za dobu provozu zpracoval se 7radličným pluhem 22 000 hektarů při průměrné spotřebě 17 l/ha.
První kloubový traktor John Deere, který jsme dodali do České republiky, byl model 8870. U prvního majitele, ve společnosti MORAS akciová společnost, odpracoval od května 1996 do listopadu 2017 téměř 19 000 hodin. Tohoto nájezdu dosáhl pouze s jednou obsluhou. Traktor je stále v provozuschopném stavu a do letošního jara byl hlavním traktorem u soukromého zemědělce pana Martina Tlustého z Vinařic na Kladensku.
Jak všichni víme, začátky nebývají snadné, stejné to bylo i u pásových traktorů John Deere v České republice. Jeden z prvních koupili v roce 2000 do Zemědělské společnosti Sloveč. Jednalo se o model 8300T a nebyl to jen první pásový, ale i první John Deere v podniku, který tam pomalu a postupně prošlapával cestu dalším traktorům s jelenem ve znaku.
Společnost Jasno Jasenná-Zlín patří bezesporu mezi největší poskytovatele zemědělských služeb v České republice. Jejich současnou specializací jsou služby pro bioplynové stanice, kde se jejich hlavním zaměřením stala především sklizeň silážní kukuřice, vývoz a aplikace tekutých statkových hnojiv. Ve strojovém parku mají od roku 2017 také řezačky John Deere.
2. června 2021 se naší rodné hroudy poprvé dotkla nová sklízecí mlátička John Deere řady X9, model 1100, tedy nejvýkonnější a nejsilnější mlátička, kterou John Deere kdy vyrobil.
Společnost John Deere vyrábí tzv. kompaktní traktory řady 1, 2, 3 a 4 v americké Augustě od roku 1990. Popularitu v České republice začaly získávat až po roce 2003. Letos jsme v této kategorii předali jubilejní 1000. traktor John Deere, konkrétně model 4052R, který pracuje od začátku října v Zooparku Chomutov.
Copyright © 2024 STROM PRAHA a.s.